Alışkanlıkların Gücü

Alışkanlıkların Gücü

2018, Dec 02    

Gandhi’nin çok sevdiğim bir sözü şöyle diyor; “Söylediklerine dikkat et; düşüncelere dönüşür. Düşüncelerine dikkat et, duygularına dönüşür. Duygularına dikkat et, davranışlarına dönüşür. Davranışlarına dikkat et, alışkanlıklarına dönüşür. Alışkanlıklarına dikkat et, değerlerine dönüşür. Değerlerine dikkat et, karakterine dönüşür. Karakterine dikkat et, kaderine dönüşür.”

İnsan hayatını da aynı bu şekilde tek paragraf ile özetleyebiliriz. Biz alışkanlıklarımızı toplamıyız farkında olsak da olmasak da. Charles Duhingg de bunu anlamış olsa gerek ki efsane bir kitap yazmış. Kitapta bireysel alışkanlıkların yanında organizasyon alışkanllıklarından da bahsedilmiş. Ve neden bazı şirketlerin kendilerini bir çırpıda değiştirebildikleri, bazılarının nedense yıllarca çabaldıkları halde değişimi yakalayamadıklarını çok güzel bir dil ile anlatmış. Kitabı size şu şekilde özetleyebilirim. Hani çiğköfte yersiniz de bitiminde midenizde bir mutluluk, ağzınızda ekşimsi bir tat vardır ya. İşte bu kitabı okuyunca aynen bu hisse kapıldım. Beyin hücrelerim sanki üç kilo baklava devirmiş gibi çoşkuluydu. Üstelik kitabı ilk önce ingilizce okudum. Sonra, ya kesin ben bir şey atlamışım diyerek bir de Türkçesini aldım. Bu bir gün lazım olur kafası ile aynı bu kafa.

Bence bir kitabın kalitasi değerlendirilirkenki ölçütlerden biri de onun bize ne düşündürdüğü olmalı. Sonuçta okuduklarımız üzerine düşünmezsek bu bir işe yaramayacaktır. Bu kitabı okurken de bütün alışkanlıklarımı gözden geçirme fırsatı buldum. Bu da kitabın değerini on kat daha arttırıyor bence. Ama ne dersem diyeyim bu kitap için az geleceğinde çok abartmak istemiyorum. Lütfen alıp okuyun. Okuduktan sonra düşüncelerinizi benimle de paylaşın.

Söyleyeceklerim bu kadardı.

Şimdilik Hoşçakal👋